Ett rasande tempo, en sprakande hemmapublik och en iskall målvakt i slutminuterna. Skara HF fick en drömstart på finalserien mot Sävehof och höll undan – trots nervpirrande dramatik – till en knapp seger med 26–25.

Mardrömsstart för Sävehof – Skara dominerade öppningen

Skara Idrottshall kokade av förväntan när Skara HF klev in till sin första SM-final någonsin. Hemmalaget var minst sagt redo för utmaningen och chocköppnade matchen med sex raka mål inom loppet av åtta minuter. Publiken, över 1 100 starka, lyfte halltaket och skapade en atmosfär som bar laget genom inledningen.

– Vi kom ut med exakt den energi vi ville ha. Publiken var en enorm kraft, säger Skaras Melanie Felber efter matchen.

Sävehof reste sig – gjorde match av det

Trots den tuffa starten visade regerande mästarna från Partille sin rutin. Sävehof hämtade sig gradvis, lyckades täta till defensiven och kom allt närmare. Vid halvtid var ställningen 13–9, och det var tydligt att matchen långt ifrån var avgjord.

– Vi spelade lite slarvigt i början, det blev nästan som Hawaii-handboll, konstaterade Sävehofs Thea Kylberg.

Under andra halvlek blev det rejält svettigt för hemmalaget. När Skaras ledning krympt till endast ett mål vid flera tillfällen – först vid 13–12 och sedan vid 18–17 – var det fritt fall i luften.

Målvakten blev hjälte i sin gamla klubb

Men när det gällde som mest klev Skaras målvakt Isabella Mouratidou, med ett förflutet i just Sävehof, fram som hjälte. Med flera matchavgörande räddningar i slutskedet stoppade hon Sävehofs kvitteringsförsök.

– Det är klart det är speciellt att möta sin gamla klubb. Men jag fokuserade bara på att göra mitt jobb, säger Mouratidou.

Skara hittade ny kraft i slutkvarten och ryckte återigen till en fyramålsledning. Sävehof reducerade på slutet, men tiden rann ut och hemmalaget kunde fira en historisk seger.

En mäktig hemmasvit – nyckeln till guldet?

Segern innebär att Skara tagit ledningen med 1–0 i finalserien, som avgörs i bäst av fem matcher. Det var dessutom lagets 13:e raka hemmaseger – en trend som mycket väl kan fälla avgörandet i kampen om SM-guldet.

– Det här var bara början. Vi vet att det kommer bli ännu tuffare nästa gång, men vi är redo, avslutar Felber.

Vi på Spelarföreningen Handboll kommer fortsätta följa finalen med stor spänning.


0 kommentarer

Lämna ett svar

Platshållare för profilbild

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *